Běžecké boty vybíráme dle několika základních kritérií, které si teď jednu po druhé projdeme.
VELIKOST
Pamatujte na to, že vaše noha, během dne, díky různé míře zatížení, mění svůj tvar, někdy i o jeden centimetr délky. Proto je důležité u výběru běžecké obuvi, tento fakt jednoznačně zohlednit. Při každém kroku by pata měla sedět v botě, neměla by se vyzouvat. Střední část chodidla by bota měla obepínat pohodlně, ne moc pevně ani volně. Ve špičce boty si nechejte tolik místa, abyste mohli volně hýbat prsty nohou. Pamatujte, že boty byste měli zkoušet v ponožkách, ve kterých budete i běhat. Když vás budou boty jen trošku tlačit při zkoušení, při běhání budou tlačit zcela jistě.
CENA
Tlumící vlastnosti běžecké obuvi se začnou vytrácet asi po 800km, jak dlouho vám tedy běžecké boty, vydrží si jednoduše spočítáte sami. Když kupujete kvalitní boty, většinou své peníze investujete na jednu až dvě sezóny. Čím levnější modely volíte, tím dříve počítejte s opotřebením a větším namáháním pohybového aparátu. Pokud to s během myslíte vážně, ignorujte v obchodech boty do 1500 Kč, které by se vám rozpadly po uběhnutí několika desítek kilometrů a navíc nedisponují žádnou technologií ochrany Vašich kloubů. Nemusíte však volit ani druhý extrém, bota nad 4000 Kč je spíše pro začátečníka s výraznou nadváhou nebo výkonnostního běžce.
POVRCH
Určitě alespoň tušíte, po jakém povrchu budete převážně běhat. Trailové boty (terénní, krosové) jsou většinou s nižším dropem a nižší mírou tlumení, mají hrubší podešev, a svršek bývá většinou z odolnějšího materiálu, který lépe odvádí vodu, a má i lepší vlastnosti stability v mokrém prostředí. Dále jsou boty silniční, lehké a pohodlné, které vám vesměs umožní i vběhnout do lehčího terénu a speciální tretry, nebo obuv s hřeby určené na extrémní závody v těch nejtěžších podmínkách.
HMOTNOST
Zcela zásadní pro výběr bude vaše hmotnost. Pokud s během začínáte a máte nadváhu, sáhněte po obuvi s vyšší mírou tlumení. Jsou sice dražší a zpravidla i těžší, avšak dopady v nich budou výrazně příjemnější. Lehčí běžci nebo ti, kteří mají již něco odběháno, mohou sáhnout po lehčích modelech. Ty jim kromě peněz ušetří i na energii (tlumivé boty ji totiž při dopadu výraznou měrou pohltí) a přidají na rychlosti. Tyto boty byste měli volit, až s tréninkem pokročíte a na řadu přijde i tempový běh, nebo závod.. Asi vás v prodejně upoutají i levné a super lehké modely. Vězte však, že jsou zejména pouze na závody, jejich životnost je kratší a míra tlumení a torze bývá minimální.